Koncerty zmyslov v Trnave a Bratislave

Hudba má podľa vedeckých štúdií pozitívny vplyv na emocionálnu pohodu, vrátane zlepšenia nálady, zníženia úzkosti a zvládania stresu. Potvrdzuje to aj štúdia, ktorú viedla Suzanne Hanser, profesorka a muzikoterapeutka z americkej univerzity Berklee College of Music.

 
Trnavčania budú môcť okúsiť prenikajúce účinky hudby na vlastnej koži v piatok 24. novembra o 20.00 vo františkánskom Kostole sv. Jakuba.
Svetová premiéra Koncertu zmyslov, je netradičným vystúpením, počas ktorého zažijú diváci všetko, čo dokáže ľudský hlas. Prinesie priestor na meditáciu aj smiech, radosť aj smútok. Viac ako 60 účinkujúcich zo speváckeho zboru Technik STU a hosťujúceho Andreja Rapanta a Voci Allegre bude meniť svoje postavenie a zloženie. Budú hrať na pohároch aj pri vôni eukalyptového lesa. Jedna skladba zaznie v úplnej tme, pričom diváci si jej názov prečítajú hmatom v braillovom písme. Bude sa spievať, šepkať aj kričať.

vyrez ticket BA

„Už dlhodobo si všímam pozitívne účinky spevu na mojich spevákov a našich divákov,“ povedala Petra Torkošová dirigentka zboru Technik. Stále hľadá spôsoby, ako priblížiť hudbu aj k širším masám, a preto sa nebojí vyskúšať aj niečo nové. Dramaturgia koncertu je vyskladaná tak, aby každá skladba priniesla zmenu. Priestor pre potlesk divákov je až na úplnom konci. Namiesto toho pomedzi skladby znie oceánsky bubon, zvonkohra koshi, či spievajúce misky.

„Veľa z týchto nástrojov som počul na Ceste zvukom, meditácii, ktorú pravidelne organizuje duo Ramivana,“ spomína Ján Pallo, dramaturg koncertu zmyslov. Inšpiráciou boli aj komentáre divákov po vystúpeniach Techniku. Práve skladby, ktoré ich oslovovali najviac sa dostali do finálneho výberu. Myšlienka vznikla ešte pred pandémiou a zbor na ňu dostal grant z Fondu na podporu umenie, ale koncept sa nedal zrealizovať v online priestore, lebo jeho dôležitou črtou je vzájomná interakcia divákov a hudobníkov.

IMG_2312

Bratislava sa môže na koncert tešiť v predvianočnom čase 18. decembra. Koncert sa uskutoční v Moyzesovej sieni o 19.00, budú na ňom účinkovať i hostia- Juraj Jartim a Spevácky zbor Cantus. Dramaturgia bude obohatená o koledy, ktoré v adventnom čase určite potešia srdcia všetkých prítomných poslucháčov.

Lístky na koncerty si môžete zakúpiť v sieti Ticketportal