Profil zboru

IMG_8032

Spevácky zbor Technik (STU) vznikol v roku 1953 a od roku 1956 funguje samostatne. V jeho radoch sa vystriedalo už viac ako 800 zborových spevákov, ktorí si z generácie na generáciu odovzdávajú štafetu a nadväzujú na bohatú tradíciu zboru. Dnes Spevácky zbor Technik STU pracuje pod vedením zbormajsterky Petry Torkošovej na pôde Slovenskej Technickej Univerzity v Bratislave.
Jeho ambíciou je meniť tradičné predstavy publika o klasickom vystúpení speváckeho zboru. Hľadáme netradičný repertoár, zaujímavé formy interpretácie a kontakt s divákom, aby sme šírili radosť zo spevu rovnako, ako generácie spevákov pred nami. Repertoár obsahuje diela sakrálnej hudby, starej hudby, skladby súčasných skladateľov, džezové aranžmány, úpravy ľudových piesní.
Zbor sa pravidelne zúčastňuje na súťažiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí. Úspešne sa prezentoval vo viac ako 15 štátoch Európy. Realizoval množstvo nahrávok pre Slovenský rozhlas, televíziu, OPUS. V roku 2011 zbor absolvoval spoločný koncert so svetovým baritonistom Dmitrijom Hvorostovskym, vrámci hudobného festivalu Viva Musica a zároveň nadviazal užšiu spoluprácu so Slovenskou filharmóniou.
V spolupráci s autormi Miroslav Tóth, Ľuboš Bernáth a Mirko Krajči odznelo v prevedení speváckeho zboru Technik niekoľko svetových premiér diel týchto súčasných slovenských autorov.