Zbor Technik STU rozbehol sezónu sústredením v Kremnici

Prvý októbrový víkend strávil spevácky zbor Technik STU v nádhernom prostredí Lúčok pri Kremnici prípravou na Koncerty zmyslov. Tieto koncerty, ktoré sa uskutočnia 24. novembra v Trnave a 18. decembra v Bratislave, nebudú len hudobným zážitkom, ale aj zážitkom zmyslovým. Chceme poslucháčom ponúknuť niečo nevídané a nečakané. Chceme im ukázať, že zborový spev je viac než len krásna hudba – je to hra zvukov, pohybov, vôní a neobmedzených možností práce s ľudským hlasom.

Oáza sv. Filipa v Lúčkach pri Kremnici

Oáza sv. Filipa v Lúčkach pri Kremnici

Na čerstvom vzduchu presiaknutom nezameniteľnou vôňou dreva sme nacvičovali časti liturgie od ruských autorov Čajkovského a Česnokova, ale aj slovenské ľudové piesne od Eugena Suchoňa. Špecialitou bolo skúšanie novej piesne Na čiernom koni od Jany Kirschner, ktorú pre zbor upravil asistent zbormajsterky a nádejný mladý autor Matúš Uhliarik. Za zvukov oviec z pasienkov sme pracovali aj na zladení všetkých osemdesiatich rúk a nôh, aby sme spolu vytvorili ten správny rytmus v ľudovej piesni Išol milý orac v úprave Petra Cóna.

Nezabudlo sa ani na rozvíjanie tvorivosti Technikárov. Členovia zboru mali možnosť vyskúšať si dirigovanie zboru, ale nie hocijakého. Namiesto tónov znela Oázou sv. Filipa imitácia hudobných nástrojov, zvierat či smiechu. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, dvaja dirigenti pracovali s dvoma zbormi. Mohli nadväzovať jeden na druhého, dopĺňať sa alebo vytvoriť svoj vlastný štýl.

Naša dirigentka Peťka Torkošová má vo zvyku odľahčiť pracovnú atmosféru hravým utužovaním kolektívnej súdržnosti. Kto už niekedy skúšal so zaviazanými očami z kruhu vytvoriť štvorec vie, že to nie je vôbec ľahké. V tomto prípade si členovia hlasovej skupiny cvičili spoluprácu a hlasoví vedúci líderské schopnosti. Cieľom hry bolo, aby v kruhu stojaci ľudia so špagátom v ruke vytvorili štvorec, pričom ich vedúci skupiny navigoval. Každá hlasová skupina bola niečím osobitá, tvary štvorca rôzne, no všetci to úspešne zvládli.

Počas obedňajšej pauzy sme sa stihli ísť pozrieť aj do Kremnice.

Počas obedňajšej pauzy sme sa stihli ísť pozrieť aj do Kremnice.

Začiatkom sezóny sa naša technikárska rodina rozrástla o viacero nových členov. Ich privítanie v speváckom zbore Technik STU sprevádzalo množstvo smiechu a zábavy, pretože proces inicializácie nových členov je jedinečný vo svojej originalite.

Nechýbala ani naša výnimočná hlasová pedagogička Darinka Tóthová. Vďaka nej sme mali príležitosť rásť ako speváci, teda zdokonaľovať svoju techniku spevu. Jej prítomnosť nám umožnila pracovať s hlasom na individuálnych hodinách.

Tento víkend sme žili hudbou, veľa sme sa naučili, lepšie sa vzájomne spoznali a samozrejme sme dostatočne utužili zborový kolektív a ukázali novým členom čo znamená byť súčasťou zboru Technik STU. Naša príprava na Koncerty zmyslov je v plnom prúde. Tešíme sa, že 24. novembra v Trnave a 18. decembra v Bratislave vám spevácky zbor Technik STU bude môcť predstaviť výnimočný koncert plný sviežich zmyslových zážitkov.