Technik pre Mariána Vargu: Konvergencie medzi nebom a zemou

Nápad zaradiť Ave Mariu od Mariána Vargu na koncerte pre neho v rámci Konvergencií 2017 napadol Jozefovi Luptákovi iba pár dni pred samotným vystúpením. Inšpiráciou bol aj koncert, ktorý bol týžden pred tým v kostole u Františkánov, a kde Ave Maria zaznela.

„Som veľmi vďačný zboru Technik, že boli ochotní prísť tak povediac na poslednú chvíľu a nezištne zaspievali túto Mariánovu jedinú vokálnu kompozíciu,“ povedal po koncerte Jozef Lupták.

„Bola to úžasná bodka za koncertom, ktorý mu bol venovaný a ktorý aj keď sme ho ešte s Mariánom spolu plánovali, bol už bez jeho fyzickej prítomnosti.“

Zazneli skladby, ktoré si Marián vybral, ktoré mal rád a niektoré, ktoré napísal. Ako v recenzii denníka SME píše redaktor Marek Hudec, už úvodné číslo Antifóna pre violončelo a klavír z pera zosnulého autora vyvolalo v sále také ticho, že medzi stovkami ľudí bolo zreteľne počuť prejav Ladislava Snopka, aj keď nemal zapnutý mikrofón. Bol to takmer výlučne sláčikový koncert, občas prifarbený klavírom. Iba záver nádherne zjemnila jediná Vargova zborová skladba Ave Maria.

Dôstojné a úprine odovzdané posolstvo zboru Technik nás postavilo spolu s dirigentkou Petrou Torkošovou do pozície sprostredkovateľov. Ako pre nás na záver povedal Jozef Lupták: „ Ave Maria znela ako náš spoločný pozdrav vďačnosti Marianovi za nehmotné bohatstvo hudby, ktoré nám tu nechal a odišiel. Síce nevieme presne kam, ale silne dúfame, že v nehmotnej bezčasovej prítomnosti kde sa teraz nachádza počul hudbu znejúcu z našej fyzickej – časom ohraničenej prítomnosti. Vnímal som to, že na moment nastali a my sme sa stali súčasťou toho spojenia. Vďaka zbor Technik, vďaka Marian!“

technikkonvergencie

Zbor technik STU (Zdroj: Konvergencie – Martina Šimkovičová)