Sem pastieri pospiechajte – vianočný pozdrav Zboru Technik STU a Márie Jašurdovej

Spevácky zbor Technik STU sa snaží každý rok priniesť do slovenskej zborovej tvorby niečo nové – inovatívne. Tento raz prinášame premiéru diela – koledy Sem pastieri pospiechajte, ktorú pre nás skomponovala skladateľka Mária Jašurdová. Novým dielom chceme v predvianočnom čase potešiť celú domácu i zahraničnú verejnosť.

zahucali

Skladateľka Mária Jašurdová má k Vianociam veľmi pozitívny vzťah: „Vždy som ich vnímala ako výnimočný a jedinečný čas, počas ktorého prežívame pocit slávnosti, dobroprajnosti a spolupatričnosti. V rodine sme ich odjakživa chápali ako oslavu narodenín Božieho Syna. Prepojením mystiky, čiže toho duchovného, čo prežívame vo vnútri a vonkajšieho „pozlátka“, ktoré reprezentujú ozdoby, stromček, svetlá, aj plné tašky nákupov, vzniká radosť, ktorú zažijeme naozaj len počas týchto dní. Bez mystického rozmeru by nám podstatná časť tejto radosti chýbala.“

Zbor Technik STU v spolupráci s Crot Production vytvoril i vizuálny záznam. Môžete v ňom vidieť súčasnú zostavu zborových spevákov, dirigentku Petru Torkošovú, gajdoša Patrika Torkoša, ale i unikátne dronové pohľady na Bratislavu – domovské mesto zboru. Klip sa natáčal na konci novembra v Kostole Panny Márie Snežnej na bratislavskej Kalvárii. Celok tak zachytáva novú domácu tvorbu, ale i súčasný stav hlavného mesta. Atmosféra skladby je vsadená do zimnej Bratislavy. Okrem záberov z dronu sa v nej objavuje biely interiér kostola na bratislavskej Kalvárii, ktorému komunisti v roku 1959 zbúrali vežu, aby ako dominanta vynikol novopostavený pamätník na Slavíne. Kostol bol v roku 2020 veľmi citlivo zrekonštruovaný a tým, že ho stále veľa ľudí nepozná, bol prirodzenou voľbou pre natáčanie.

Nápev Sem pastieri pospiechajte našla Mária Jašurdová v rukopisnej zbierke Pavla Bajana z roku 1783. „Rada upravujem koledy, hudobne stelesňujú prežitú vianočnú radosť a sú jedným z dôležitých dielikov vianočnej mozaiky. Zároveň rada objavujem a upravujem koledy, ktoré som nikdy nepočula. Preto si schválne nevyberám tie všeobecne známe. Je to vždy výzva: spracovať koledu tak, aby sa zachovalo jej jadro, to, čo je ľudové a spontánne a pritom do nej vložiť niečo autorské a zároveň ju poňať ako kompozičný celok. Bola som vedená k tomu, že si vždy musím predstaviť skladbu idúcu v čase, nezostať hlavou iba v papierovej partitúre. Zorganizovať čas a hudobný „tok“ takým spôsobom, aby bola hudba živá, pútavá. A vždy hľadám v melódii piesne nejaký prvok, s ktorým viem kompozične pracovať: ako v tomto prípade, keď som využila potenciál zmeny v hudobnom metre, ktorý sa stal pre mňa hlavným materiálom. Snáď sa mi podarilo zachovať atmosféru piesne a pridať nejaké to „pozlátko“ navyše.“

Postupne zrýchľujúce sa tempo, ale i zakomponovanie vstupu gajdoša vytvára z koledy svieže dielo, ktoré snáď rozšíri už napočúvaný tradičný repertoár. V prípade záujmu o notový materiál treba kontaktovať pani skladateľku, ktorá sa iste poteší záujmu o jej tvorbu. Po koledách Aký je to svit a Byla cesta, byla ušlapaná je kompozícia Sem pastieri pospiechajte už treťou skladbou v repertoári Speváckeho zboru Technik STU.

Vytvorenie diela a videoklipu vzniklo vďaka finančnej podpore Nadácie mesta Bratislava.

zahucali

Poďakovanie patrí aj reholi dominikánov, ktorí sprístupnili Kostol Panny Márie Snežnej pre potreby natáčania. Taktiež ďakujeme Petrovi Lobotkovi, ktorý opäť raz vytvoril kvalitný zvukový záznam.
Pekné prežitie vianočných sviatkov praje Spevácky zbor Technik STU!