Technik zaspieva v jaskyni

Už túto nedeľu 1. júla o 14:00 zaplníme spevom Pružinskú Dúpnu jaskyňu. Z repertoáru speváckeho zboru Technik STU vyberieme prevažne zborové úpravy ľudových piesní.

Koncert klasickej hudby sa koná v rámci Dňa otvorených dverí jaskyne ako súčasť dvojdňového festivalu Zelená Modrá. Prvý deň, v sobotu 30. 6., to bude o country hudbe, turistickom pochode, speleoturistike v Kortmanke a táborení na ihrisku v Čelkovej Lehote. Druhý deň majú návštevníci možnosť od 10.00 do 16.00 vidieť Dúpnu jaskyňu a o 14.00 sa rozozvučí spevom našej komornej zložky jej tajomné podzemie.

Ako hovorí jeden z organizátorov Vladimír Kortman: „ Hlavný dôvod je, že táto jaskyňa má pre koncerty klasickej hudby ideálne akustické podmienky.“

Prvým bádateľom, ktorý túto jaskyňu preskúmal, bol Karol Brančík, niekdajší kráľovský radca, župný lekár a okrem iného aj dirigent a skladateľ. Každý koncert klasickej hudby v tomto priestore je tak aj spomienkou na túto významnú osobnosť z prelomu 19. a 20. storočia.

Atmosféra je každý rok veľmi srdečná a v jaskyni býva zvyčajne 150 – 200 divákov. „Zažil som to aj sám a videl som aj niekoľko ľudí vychádzať po koncerte so slzami v očiach. Je to pôsobivé,“ povedal Kortman.

Odporúčané vstupné je aspoň 2 eurá. Každá minca navyše je použitá na rozvoj jaskyne. K dispozícii budú aj bezplatné materiály o jaskyni, odznaky či účastnícke listy.

Organizátormi podujatia su obce Čelkova Lehota, Pružina a Jaskynný klub Strážovské vrchy. K jaskyni sa dostanete po udržiavanej lesnej ceste z obce Pružina, časť Priedhorie. Ak prídete autom, nechajte si ho priamo v obci, nakoľko na lúke pri jaskyni budú parkovať organizátori a účinkujúci. K lúke je to z obce približne kilometer. Potom ešte 10-minútové stúpanie k jaskyni a ste tam. Do skorého počutia.

20180603_154138