Ako sa nahráva zborové CD

zbor-technik-nahravanie-cd

Viete, prečo si vlha nemá robiť hniezda pri cestách? Na čo sa vyhovára milá, keď sa jej nechce orať? A čo vám hrozí, keď máte „mrchou“ kamarátov? Odpovede na tieto otázky sa ukrývajú v piesňach, ktoré spevácky zbor Technik STU začiatkom novembra nahrával v kostole sv. Juraja v Svätom Jure. Na pripravovanom CD nájdete pôsobivé úpravy slovenských ľudových piesní od takých významných autorov, akými sú Suchoň, Cikker, Hrušovský, Breiner a ďalší.

Ako také nahrávanie prebieha? Predchádza mu dôkladné štúdium skladieb, od základného načítania nôt po prácu na interpretácii a výraze, ktorý chce dirigentka Peťa v piesňach dosiahnuť. Napriek intenzívnej príprave sa dlhšie a náročnejšie skladby nahrávajú po častiach, pričom sa nesmie zmeniť tempo, farba tónu ani atmosféra. Nahratie 4-minútovej skladby tak môže trvať aj dve hodiny, počas ktorých sa zbor musí stopercentne sústrediť. Citlivé mikrofóny navyše zachytia aj úplne jemné zvuky, takže každé hlasnejšie nadýchnutie, šuchnutie notami, vrznutie praktikáblov, či škvŕkanie v bruchu znamená opakovanie nahrávky. Niet divu, že sme po nahrávaní boli unavení, ako keby sme celý deň pracovali v bani. Podmienky nám komplikovala aj zima – chladný gotický kostol sa nám nepodarilo vykúriť, hoci prinesené ohrievače bežali naplno po celý čas. Nahrávanie sme teda strávili oblečení ako na Sibíri, v najhrubších bundách, čiapkach a rukaviciach, s dvomi pármi ponožiek a teplým čajom v termoske. Ponaučenie pre nás – odložiť podobné akcie na letné mesiace 🙂

Okrem dirigentky a zboristov sa na nahrávaní podieľal aj zvukár Peter Lobotka a jeho 50 kg nahrávacej aparatúry. Napriek drobnej nepríjemnosti v podobe výpadku austrálskeho mikrofónu (konštruovaného zrejme na teploty +40 °C) bolo preňho nahrávanie príjemným zážitkom. Zohrievali ho podľa jeho slov dve veci – slúchadlá na ušiach a krásny zvuk zapálených spevákov. Výdatnou pomocou pre zbor aj dirigentku bol zvukový režisér Marek Štrbák, ktorý prispel nespočetným množstvom kvalitných postrehov a pripomienok a pomohol nám tak dopracovať sa k lepšiemu výsledku. Ako vnímal nahrávanie on? „Bol som milo prekvapený vynikajúcou pripravenosťou zboru, zároveň schopnosťou koncentrácie jeho členov, taktiež ich vytrvalosťou a pohotovosťou pri pokynoch zbormajsterky a réžie. Jednalo sa o nesmierne náročný zborový repertoár, ktorý však mal spevácky zbor naštudovaný perfektne. Snáď najťažšie bolo vyriešiť „klesanie“ zboru pri náročných pasážach. Celý spevácky zbor Technik vnímam ako zoskupenie mladých ľudí milujúcich a zapálených pre zborový spev. Som si istý, že túto lásku k hudbe budú poslucháči počuť a cítiť z každého tónu.“ A my dúfame, že rovnako, ako sa nemýlil pri svojich radách počas nahrávania, nemýli sa ani v tomto.