Vianočné melódie v Chorvátskom Grobe podporili ľudí v Prešove

Naladiť sa na Vianoce, načerpať kus sviatočnej atmosféry, nechať sa unášať melódiami vianočných piesní – to všetko priniesol už tradičný adventný koncert zboru Technik STU v polovici decembra minulého roku. Tentokrát sme prijali pozvanie zaspievať si v kostole Krista Kráľa v Chorvátskom Grobe, ktorý nás privítal plným hľadiskom.
 
Búvaj, búvaj malé dieťa… S týmto nápevom prichádza najskôr sólistka. Postupne sa k nej pridávajú ďalšie ženské hlasy, ktoré sa prelínajú. Vytvárajú tak zaujímavú polyfóniu. Do toho sa v ostrom protiklade ozve silný mužský zbor, rytmicky a pevne. Nebo a zem sa na chvíľu stretnú v prvej skladbe a potom čochvíľa aj v ďalších dielach zahraničných aj slovenských skladateľov.
 
Diváci si mohli vypočuť citlivé melódie Pierra Villetta, Williama Todda či Ola Gjeila v známych sakrálnych skladbách či netradičné a mimoriadne pôsobivé úpravy slovenských a moravských kolied od Alexandra Moyzesa a Márie Jašurdovej. Vianočnú náladu pomohli navodiť aj populárne skladby Somewhere in My Memory od Johna Williamsa či Carol of the Bells od Mikolu Leontoviča, obľúbené aj z viacerých vianočných filmov.
 
20200113_165504Záver koncertu si so zborom Technik STU zaspieval aj náš hosť Kamil Mikulčík, v ktorého podaní získali skladby Have Yourself a Merry Little Christmas od Hugha Martina a Martina Blanca či známe slovenské koledy v úprave od Františka Prášila osobité čaro.
 
Že majú vianočné melódie skutočne schopnosť otvárať srdcia potvrdzuje aj štedrosť divákov, vďaka ktorým sa na dobrovoľnom vstupnom podarilo vyzbierať 500 eur. Tie zbor venoval na podporu obetí prešovskej tragédie, ktorá krátko pred Vianocami otriasla celým Slovenskom. Sme radi, že sme takouto cestou mohli aj my prispieť a svojou troškou pomôcť tým, čo to potrebujú.
 
Ďakujeme za priazeň a podporu v roku 2019 a želáme vám, nech je Váš rok 2020 harmonický a má ten správny rytmus!