Slovakia Cantat: Sme zlatí

Festival Slovakia Cantat prináša do Bratislavy každý rok jedinečnú atmosféru. Vyhlasovanie výsledkov na Hviezdoslavovom námestí už tradične rozburáca stovky účinkujúcich a ich podporovateľov. Zboristov počuť kde-tu v uliciach aj dlho po odovzdaní cien, nakoľko je po oficiálnom programe a prichádza zaslúžené uvoľnenie.

30831605_10215777848268597_280254041_n“Príprave na akúkoľvek súťaž predchádza v ideálnom stave repertoár, ktorý je už uložený a zažitý, potom sa skladby môžu učiť naspamäť a pridať aspoň jednoduchá choreografia,” hovorí dirigentka zboru Technik STU Petra Torkošová. Náš zbor sa súťaží nezúčastňuje často. Pre nadšencov zborovej hudby pripravujeme najmä vokálno-inštrumentálne koncerty. Súťaže si vyžadujú úplne inú dramaturgiu. Sú omnoho stresujúcejšie, a preto ich ani samotní zboristi nemajú až tak radi.

Tento rok sme napriek všetkým týmto skutočnostiam spravili výnimku. Nahrávanie ľudovkového repertoáru pre naše nové CD Ľudové premeny nás inšpirovalo, aby sme časť skladieb odspievali aj na festivale Slovakia Cantat v dvoch kategóriách: ľudová pieseň a ženský zbor.

“Technik má veľmi dobrú spevácku základňu, šikovnú a ambicióznu dirigentku, čo iste zúročujú aj na mimosúťažných pódiách, s iným ako folklórnym repertoárom, s akým sa predviedli na súťaži,” povedal Ondrej Šaray člen medzinárodnej poroty, ktorý nás radí medzi najlepšie amatérske vokálne telesá na Slovensku. V oboch kategóriách zbor získal zlaté pásmo, pričom v ženských zboroch sme obsadili prvé miesto a v ľudovkách druhé miesto. Celkovým víťazom sa stal fenomenálny zbor Viva Voce z Litvy, ktorý má až 150 aktívnych členov a z Bratislavy si odniesol aj Grand Prix.

Umeleckému riaditeľovi festivalu Milanovi Kolenovi sa podarilo spojiť 20 zborov zo 14 krajín do jednej veľkej svetovej zborovej rodiny a za to mu patrí za náš všetkých veľká vďaka.

S nami sa môžete najbližšie počuť na májovom koncerte radostného Magnificat od Johna Ruttera alebo 9. júna o 18:00 vo veľkej sále Slovenského rozhlasu, kedy zaspievame úpravy ľudových piesní a slávnostne uvedieme do života naše nové CD.

zlato skupina