Byť v Raji so zborom Technik STU – G. Fauré: Requiem

 

Technik Plagát Faure„Moje Requiem nevzniklo kvôli niečomu – jedine kvôli potešeniu, ak sa to tak dá nazvať,“ prehlásil jednému z priateľov Gabriel Fauré.  Francúzsky skladateľ komponoval Requiem medzi rokmi 1877 – 1900, pričom dielo bolo po premiére ešte niekoľkokrát prepracované a dnes ho poznáme vo verziách s rôznym nástrojovým obsadením.

Spevácky zbor Technik STU nacvičuje dielo od januára pod vedením dirigentky Petry Torkošovej a jej asistenta Matúša Uhliarika. Na koncerte, ktorý sa bude konať 24.4. 2022 o 19.00 v Jezuitskom kostole v Bratislave sa predstavia aj sólisti Hilda Gulyásová a Tomáš Šelc, organistom bude Marek Štrbák. Zbor bude sprevádzať komorný orchester Zoe.

„ Hovorí sa, že moje Requiem nevyjadruje strach zo smrti a niektorí ho dokonca volajú Uspávanka smrti. Ale to je presne to ako smrť vnímam ja – ako šťastné vykúpenie, ako túžbu po šťastí tam hore a nie ako bolestivú skúsenosť.“ Slovo „requiem“ je hlavným slovom v piatich zo siedmich častí a dôraz naň dobre vysvetľuje prečo skladateľ zaradil časť In Paradisum na koniec diela. Príďte sa po Veľkej noci stíšiť a okúsiť čaro Raja spolu so zborom Technik STU a tak zavŕšiť pôstne obdobie roku 2022!

Program koncertu:

Antonín Dvořák Biblické piesne (výber)
Peter Martinček Ave Maria
Gabriel Fauré Ave Verum
Gabriel Fauré Rekviem

 

Lístky na koncert zakúpite v sieti ticketportal